Ewangelia (Łk 11, 29-32)

Znak proroka Jonasza: śmierć i zmartwychwstanie

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Gdy tłumy się gromadziły, Jezus zaczął mówić: «To plemię jest plemieniem przewrotnym. Żąda znaku, ale żaden znak nie będzie mu dany, prócz znaku Jonasza. Jak bowiem Jonasz stał się znakiem dla mieszkańców Niniwy, tak będzie Syn Człowieczy dla tego plemienia.

Królowa z południa powstanie na sądzie przeciw ludziom tego plemienia i potępi ich; ponieważ ona z krańców ziemi przybyła słuchać mądrości Salomona, a oto tu jest coś więcej niż Salomon.

Ludzie z Niniwy powstaną na sądzie przeciw temu plemieniu i potępią je; ponieważ oni dzięki nawoływaniu Jonasza się nawrócili, a oto tu jest coś więcej niż Jonasz».

KOMENTARZ

Jeśli kiedykolwiek będziesz wątpił w dobroć i mądrość Boga konkretnie względem ciebie, patrz na życie i śmierć Jezusa. To naprawdę konkret, którego możesz się chwycić w każdej trudnej sytuacji i w wątpliwościach dotyczących nawracania się.

LUDZIE CHCĄ ZNAKÓW. CZY TO ŹLE?

Dzisiejsza Ewangelia mówi, że ludzie pragną znaków, aby mieć pewność, że Jezus jest tym, za kogo się podaje.

Pewności potrzebuje również każdy z nas, zwłaszcza gdy chcemy powierzyć swoje życie w Jego ręce. Te pragnienia same w sobie nie są złe. Mogą świadczyć o tym, że traktujesz Jezusa bardzo poważnie – nie jako dodatek do życia („jak nie wyjdzie, to trudno – wymyślę coś innego”), lecz jako skałę i fundament, na którym chcesz zbudować swoje życie.

Jezus nie sprzeciwia się twoim pragnieniom pewności wiary. Zna twoją słabość i rozterki. Wie, co przeżywasz. Chce jedynie uszlachetnić twoje pragnienia i wskazać ci właściwe powody, abyś Mu zaufał. Gdy je przeoczysz, zaczniesz nieustannie poszukiwać ciągle to nowych błyskotek, objawień, cudów… Tymczasem najmocniejszym i w zupełności wystarczalnym fundamentem pewności wiary jest On sam – Jego przyjście na ziemię, Jego życie, śmierć i zmartwychwstanie.

ZNAK JONASZA

Znak Jonasza, o którym słyszymy dziś w Ewangelii, odnosi się do całej osoby Jezusa – do Jego życia, śmierci i zmartwychwstania, a szczególnie do wydarzeń Paschy, w których jak w soczewce najpełniej i najwyraźniej widać, kim jest Bóg, jaki On jest i jaka jest Jego misja.

To najmocniejszy znak, często jeszcze przez nas nieodkryty, a może już tak oczywisty i rutynowy, że przestał przemawiać…

Warto dziś na nowo spojrzeć na ten znak, aby odzyskać pewność wiary – pewność, że powierzamy swoje życie w najbezpieczniejsze ręce. Taka pewność jest niezwykle cenna w chwilach kryzysu, kiedy tracimy poczucie bezpieczeństwa lub gdy stajemy przed decyzją: wybrać Jezusa czy własne wizje życia.

ŻYCIE I ŚMIERĆ JEZUSA

Całe ziemskie życie Jezusa było dla Ciebie i ze względu na Ciebie. Bóg stał się człowiekiem ze względu na Ciebie. Przyjął wszystkie niedogodności ludzkiej natury ze względu na Ciebie. Oddał się w ręce ludzi ze względu na Ciebie. Zostawił siebie w Wieczerniku w Eucharystii ze względu na Ciebie. Cierpiał, umarł i zmartwychwstał ze względu na Ciebie.

Choć są to wydarzenia historyczne, odległe w czasie, pozostają one konkretem! Stają się bliższe, gdy je kontemplujesz, modlisz się nimi i ciągle wracasz do nich sercem i umysłem. Właśnie to jest niewyczerpaną treścią „znaku Jonasza”.

Nie bój się wracać do tych wydarzeń, nawet jeśli są ci dobrze znane. Może znasz je umysłem, ale czy twoje serce jest o nich przekonane?

Sprawdzianem tego, na ile życie, śmierć i nauczanie Jezusa traktujesz na poważnie są chwile próby wiary. Jakich argumentów wtedy używasz, by przekonać twoje serce, aby się nie bało? Do jakich biblijnych wydarzeń wracasz, by pocieszyć się, że Bóg jest dobry i nie zostawił cię? Jakich słów Jezusa chwytasz się, gdy tracisz grunt pod nogami i masz wrażenie, że wszystko stracone?

Czasem wystarczy tylko spojrzeć na krzyż – nie ma większego dowodu na pełną troskę Boga o ciebie. Wierzysz w to?

Bądź na bieżąco: