Ewangelia (Mt 9, 18-26)

Uzdrowienie kobiety i wskrzeszenie córki Jaira

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Gdy Jezus mówił do uczniów, oto przyszedł do Niego pewien zwierzchnik synagogi i oddając Mu pokłon, prosił: «Panie, moja córka dopiero co skonała, lecz przyjdź i połóż na nią rękę, a żyć będzie». Jezus wstał i wraz z uczniami poszedł za nim.

Wtem jakaś kobieta, która dwanaście lat cierpiała na krwotok, podeszła z tyłu i dotknęła się frędzli Jego płaszcza. Mówiła bowiem sobie: «Żebym choć dotknęła Jego płaszcza, a będę zdrowa».

Jezus obrócił się i widząc ją, rzekł: «Ufaj, córko! Twoja wiara cię ocaliła». I od tej chwili kobieta była zdrowa.

Gdy Jezus przyszedł do domu zwierzchnika i zobaczył fletnistów oraz tłum zgiełkliwy, rzekł: «Odsuńcie się, bo dziewczynka nie umarła, tylko śpi». A oni wyśmiewali Go. Skoro jednak usunięto tłum, wszedł i ujął ją za rękę, a dziewczynka wstała. Wieść o tym rozeszła się po całej tamtejszej okolicy.

KOMENTARZ

Jezus jest życiem. Każdy kto się dotyka tego Życia, dotyka się czegoś, co trudno nam nawet opisać. Przyjście do Źródła Życia z wiarą może prowadzić do uzdrowienia i nawet wskrzeszenia tego, co w tobie umarło. To nie jest przenośnia. To jest coś bardzo realnego.

BÓG POŚRÓD NAS

Bóg jest pośród swojego ludu. Bóg, który jest Życiem. Przyjdźcie do Niego, a boskie Życie na was spłynie.

Te trzy proste zdania w jakiś sposób streszczają misję i nauczanie Jezusa. Bo gdy na podstawie wszystkiego co nasz Pan robił i co głosił spróbujemy wyciągnąć esencję Jego orędzia do ludzi, brzmiałoby ono „Królestwo Boże jest pośród was. Przychodzi ono w mojej osobie. Przyjdźcie, uwierzcie, korzystajcie”.

EWANGELIA TO POTWIERDZA

Dzisiejsza historia zaczerpnięta z Ewangelii wg św. Mateusza potwierdza te prawdy. Jesteśmy świadkami podwójnego cudu.

Kobieta, która dwanaście lat cierpiała na krwotok, podchodzi z tyłu Jezusa, dotyka się z wiarą Jego płaszcza i zostaje uzdrowiona. Moc wychodzi z Jezusa. Boskie życie „przelewa się” na nią. Zostaje ona napełniona tym Życiem. Zarówno jej ciało, jak i psychika i dusza.

Chwilę potem dowiadujemy się już nie tylko o uzdrowieniu, ale o wskrzeszeniu córki zwierzchnika synagogi. Znów wystarczył tylko dotyk Jezusa i wiara tego człowieka, a boskie Życie w jeszcze bardziej spektakularny sposób napełnia dziewczynkę, przywracając ją ze śmierci do życia.

CUDA RÓWNIEŻ DZIŚ

Takich cudów Naród Wybrany jeszcze nie widział. Również i w naszych czasach wydaje się to czymś niemożliwym. Jednakże skoro Bóg jest Życiem, a istotą Jego bytu jest właśnie „życie”, oznacza to, że i w naszych czasach Bóg-Życie pragnie czynić takie same cuda.

Ty też możesz tego doświadczyć, zwracając się z wiarą do boskiego Życia. Bóg może uzdrowić to, co jest w tobie chore i obumarłe.

Bóg może w jednej chwili uzdrowić np. twoje serce. Kiedy jesteś blisko rozpaczy, nie chce ci się żyć, nienawidzisz świata, ludzi, swojego życia – powierzenie tego bólu Jezusowi może sprawić, że kolejnego dnia obudzisz się mając wrażenie, że wszystko co stare to minęło. Zostajesz napełniony boskim życiem, czyli pragnieniem życia, nową jakością życia, w nowym rozdziale życia.

Uwierz w to, bądź cierpliwy i nie uciekaj od Jezusa, gdy życie nie układa ci się tak, jakbyś tego chciał. Raczej zbliżaj się do Niego, nawet wbrew wszystkim wewnętrznym odruchom niechęci i niewiary. Jego dotyk – dotyk Tego, który jest samym Życiem, może naprawdę dać ci nowe życie.

Bądź na bieżąco: