Ewangelia (J 15, 26 – 16, 4a)

Duch Prawdy będzie świadczył o Jezusie

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Gdy przyjdzie Paraklet, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On zaświadczy o Mnie. Ale wy też świadczycie, bo jesteście ze Mną od początku.

To wam powiedziałem, abyście się nie załamali w wierze. Wyłączą was z synagogi. Ale nadto nadchodzi godzina, w której każdy, kto was zabije, będzie sądził, że oddaje cześć Bogu. Będą tak czynić, bo nie poznali ani Ojca, ani Mnie. Ale powiedziałem wam o tych rzeczach, abyście, gdy nadejdzie ich godzina, pamiętali, że Ja wam o nich powiedziałem».

KOMENTARZ

Chyba nawet nie zdajemy sobie sprawę, jakiego mamy Obrońcę. Gdy słyszysz w swoim sercu oskarżenia, że do niczego się nie nadajesz, jesteś bezwartościowy lub widzisz w sobie tylko grzech, w twojej obronie staje Duch Święty. Wystarczy Go tylko przywołać i wspomoże cię w każdej twojej walce duchowej.
 

PRZEKONA NIE ZNACZY OSKARŻY

 
Bardzo często świadomie lub nie, przypisujemy Duchowi Świętemu funkcje, których nie wykonuje, a które są domeną złego ducha. Przykładem tego jest prowadzenie do prawdy. Istnieje subtelna różnica pomiędzy „przekona świat o grzechu” a „oskarża z grzechów”. Duch Święty tak przekonuje o grzechu, że robi to z największą miłością, pokazując jednocześnie nieogarnione Miłosierdzie Boga i nie wbijając nas w rozpacz. Jest On naszym obrońcą, a nie oskarżycielem.
 
To duch zły jest oskarżycielem. Ponieważ jest osobową nienawiścią, jego zadaniem jest dokuczać nam, poniżać nas i zaciemniać obraz Boga, byśmy trzymali się z Nim na dystans. To bardzo inteligentne stworzenie, dlatego w jego arsenale są wszelkie możliwe techniki atakowania nas. Lubi on wyrywać z kontekstu to co mówi Bóg lub co my sami powiedzieliśmy, często chce na nas wymusić coś kłamstwami, manipulacją, przesadzaniem lub szantażem, grożąc ujawnieniem swojej wiedzy i materiału dowodowego na nas, wiedząc że kropla drąży skale i licząc na to, że ugniemy się pod presją.
 

DUCH PARAKLET

 
Czasem rzeczywiście można zwariować i dać się wkręcić, że to ja jestem ten zły, który z powodu wiary w Boga niszczy życie swojej rodziny, jest nienowoczesny, niedostosowany do aktualnych standardów, staroświecki lub w najlepszym przypadku głupiutki i naiwny.
 
W takich chwilach potrzebujemy Wspomożyciela, który będzie pilnował w nas Prawdy, będzie bronił nas, doradzał w konkretnych sytuacjach i pocieszał w trudnościach. Taką osobą jest Duch Święty.
 
Słowo Paraklet ma wiele znaczeń, a jednym z nich jest m.in obrońca i pomocnik. Przywołuje się Go podczas procesu sądowego, aby stanął w mojej obronie i swoim autorytetem zaświadczył przy wszystkich, że jestem niewinny. To ktoś doświadczony w sztuce sądowej. Nie nabierzesz go tanimi manipulacjami. To uosobienie mądrości. Przemawia z taka mocą, że porusza nie tylko rozum, ale daje głębokie poczucie w sercu prawdziwości tego co mówi. Dodaje otuchy i odwagi.
 

WYSTARCZY PRZYWOŁAĆ!

 
Kiedy czegoś nie wiesz – wzywaj Ducha Świetego. Wyobrażaj Go sobie nie w kategoriach Hollywood i wywoływania duchów niczym w horrorze, lecz jako Oddanego ci bez reszty obrońcę. Dla Ciebie jest wyrozumiały i łagodny. Nie musisz przed Nim grać kogoś kim nie jesteś. Nie musisz nic przed Num ukrywać. Nie będzie cię oceniał, bo lepiej niż ty zna twoje najciemniejsze strony, braki i mimo wszystko jesteś dla Niego kimś pięknym, wartościowym i ukochanym.
 
Dla nieprzyjaciela będzie On natomiast nie do pokonania na argumenty i nieskończenie potężniejszy niż kłamstwa przeciwnika. Gdy Go przywołasz (Paraklet od gr. para-kaleo – „przywołany”), weźmie cię w obronę. Doradzi co masz mówić, albo nie mówić. I jeśli poruszy cię do mówienia, da ci tak silne wewnętrzne przekonanie o tym, o czym będziesz mówił, że na argumenty nikt z tobą nie wygra, stąd jedynym sposobem twoich przeciwników na ciebie będzie agresja i stałe powtarzanie kłamstw, licząc, że pękniesz.
 
Paraklet będzie z tobą nawet, gdy będziesz doświadczał tej przemocy. Będzie dodawał ci otuchy, nadprzyrodzona sile, miłość do nieprzyjaciół, jasność umysłu i moc świadczenia, tak ze nawet prześladowania obróci w coś ostatecznie dobrego – dla ciebie samego i dla tych którzy będą Cię widzieli i twoje świadectwo.
 
Wzywaj Go dziś i każdego dnia, ucząc się cały czas, kto jest twoim Przyjacielem i Obrońcą, a kto nieprzyjacielem i diabelskim oskarżycielem.
Bądź na bieżąco: