Ewangelia (J 14, 27-31a)

Pokój zostawiam wam

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze ani się nie lęka. Słyszeliście, że wam powiedziałem: Odchodzę i przyjdę znów do was. Gdybyście Mnie miłowali, rozradowalibyście się, że idę do Ojca, bo Ojciec większy jest ode Mnie.

A teraz powiedziałem wam o tym, zanim to nastąpi, abyście uwierzyli, gdy się to stanie. Już nie będę z wami wiele mówił, nadchodzi bowiem władca tego świata. Nie ma on jednak nic swego we Mnie. Ale niech świat się dowie, że Ja miłuję Ojca i że tak czynię, jak Mi Ojciec nakazał».

KOMENTARZ

Różnych rzeczy się w życiu boimy. Całe szczęście, w pakiecie chrześcijaństwa mamy od Jezusa dar pokoju nie z tego świata. Tylko czy umiemy z niego korzystać?
 

W EMOCJACH STRACH, W SERCU POKÓJ

 
Dziś Jezus mówi nam takie słowa: „Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze ani się nie lęka”.
 
Od strony treści, to co mówi dziś Jezus, jest nam prawdopodobnie doskonale znane i być może te słowa nie robią już na nas większego wrażenia. Warto jednak zwrócić uwagę na ich kontekst. Kiedy Jezus je wypowiedział? Podczas Ostatniej Wieczerzy! Czyli wtedy, gdy znajdował się w obliczu bezpośredniego zagrożenia dla swojego życia i miał wszystkie możliwe powody, by się bać. Pomimo towarzyszącego Mu lęku, nie dość, że w głębi serca miał pokój, to jeszcze przekazał Go uczniom i daje go dziś również nam.
 

SKĄD JEZUS CZERPAŁ POKÓJ?

 
Jezus jako człowiek powinien bać się tego, co go za chwilę spotka, ponieważ wiedział, że władca tego świata – uzurpator władzy nad ludźmi wyśle Go zaraz na krzyż, że będzie straszliwie cierpiał i że planowany jest spisek na Jego życie.
 
Wszystko to prawda. Jednak Jezus wie również, że ciemność nie zdoła opanować światłości, że życie zwycięży nad śmiercią, że kłamstwo zostanie pokonane przez prawdę. Jezus wie, że władca tego świata zostanie pokonany w chwili swojego pozornego zwycięstwa. Jezus wie, że ostatnie słowo należy do Ojca, który nie stracił ani przez chwili kontroli nad światem. Jezus wie, że Jego przyszłość jest bezpieczna, bo jest rękach Ojca, a nie Jego wrogów. Jezus po prostu zna swojego Ojca i dlatego pomimo strachu, który Mu towarzyszy w sferze uczuć, w głębi serca ma pokój i ten pokój przekazuje swoim uczniom.
 

DAR POKOJU UDZIELANY RÓŻNYMI KANAŁAMI

 
Jak mieć w sercu pokój, pomimo strachu w sferze emocji? Być tak jak Jezus zjednoczonym z Ojcem, czyli udrażniać kanały przepływu boskiego pokoju do mojego serca. Nie jest to tak trudne jak się wydaje, ponieważ Jezus dał nam Kościół, a w Nim mamy wszystkie potrzebne nam dary i sposoby jednoczenia się z Bogiem, aby pokonać każdy strach.
 
Spowiedź oczyszcza, daje siły i przywraca pokój serca. Słowo Boże daje nadzieję i pomaga nauczyć się patrzeć na to co przeżywam oczami Boga. Eucharystia wzmacnia moje siły i zmienia moje serce od środka. Maryja chroni, prowadzi do Jezusa i pomaga przetrwać najgorszy czas. Uwielbienie pomaga mi zrozumieć, że Bóg jest jedynym Panem świata i historii, nawet jeśli w danej chwili tego nie doświadczam. Rachunek sumienia pomaga dostrzec Jego delikatne działanie każdego dnia w moim życiu. Adoracja pomaga wyciszyć się i ogrzewa moje serce miłością, „wypalając” towarzyszący mi strach.
 
Kiedy przeżywasz lęk, korzystaj z tych sprawdzonych środków. Najlepiej codziennie i stale, a wtedy będziesz żył będziesz żył bez lęku cały czas. Naprawdę można tak.
Bądź na bieżąco: