Ewangelia (J 15, 1-8)

Kto trwa we Mnie, przynosi owoc obfity

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a Ojciec mój jest tym, który go uprawia. Każdą latorośl, która nie przynosi we Mnie owocu, odcina, a każdą, która przynosi owoc, oczyszcza, aby przynosiła owoc obfitszy. Wy już jesteście czyści dzięki słowu, które wypowiedziałem do was. Trwajcie we Mnie, a Ja w was będę trwać. Podobnie jak latorośl nie może przynosić owocu sama z siebie – jeżeli nie trwa w winnym krzewie – tak samo i wy, jeżeli we Mnie trwać nie będziecie.

Ja jestem krzewem winnym, wy – latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić. Ten, kto nie trwa we Mnie, zostanie wyrzucony jak winna latorośl i uschnie. Potem ją zbierają i wrzucają w ogień, i płonie. Jeżeli we Mnie trwać będziecie, a słowa moje w was, to proście, o cokolwiek chcecie, a to wam się spełni. Ojciec mój przez to dozna chwały, że owoc obfity przyniesiecie i staniecie się moimi uczniami».

Komentarz

Jakie są owoce zjednoczenia z Jezusem? Dziś Jezus przez przypowieść o winnym krzewie chce nam opowiedzieć, co się dzieje, gdy trwamy (dosł. mieszkamy) w Jego miłości.

MASZ WSZYSTKO, CO CI TRZEBA

Dzięki temu, że jesteś zjednoczony z Jezusem i trwasz w Nim (żyjesz w łasce uświęcającej), masz dostęp do boskiego życia. Tak jak gałązka otrzymuje od krzewu wszystko, co jest jej potrzebne do życia, tak i będąc zjednoczonym z Bogiem, doświadczasz zaspokojenia wszystkich twoich potrzeb. Niczego ci nie brakuje. Wszelkie głody i tęsknoty twojego serca są zaspokojone. Twoje serce, kiedy złączone jest z sercem Boga niczym dwa kawałki układanki jest kompletne i spełnione.
Gdy odłączasz się od Jezusa – więdniesz niczym gałązka bez wody. Usychasz, cierpisz głód, pustkę, samotność. Jeśli odłączyłeś się – wróć do Jezusa. On czeka i przyjmie cię z radością, bo Jego serce (dużo wrażliwsze przecież niż nasze) też jest w jakiś sposób niekompletne, gdy nie ma ciebie…

MASZ TEGO SAMEGO DUCHA

Kiedy jesteś złączony z Jezusem, mieszka w tobie ten sam Duch, który mieszka w Jezusie. Podobnie jak ta sama woda przepływa przez wszystkie komórki winnego krzewu, tak i dzięki Duchowi Świętemu, który jest Wodą Żywą, jesteś podpięty do boskiego krwiobiegu miłości.
Kiedy masz tego samego Ducha, co Jezus, zaczynasz modlić się jak On, bo modli się i działa w tobie Duch Święty. Twoja modlitwa jest coraz bardziej zgodna z wolą Bożą, w boskim sercu czujesz się jak u siebie w domu, mieszkasz tam na stałe, wiesz co i gdzie jest. Dlatego twoja modlitwa jest skuteczna, o czym mówi dziś Jezus: „Jeżeli we Mnie trwać będziecie, a słowa moje w was, to proście, o cokolwiek chcecie, a to wam się spełni. Ojciec mój przez to dozna chwały, że owoc obfity przyniesiecie i staniecie się moimi uczniami”.

PRZYNOSISZ OWOCE

Kiedy jesteś zjednoczony z Jezusem, zaczynasz przynosić owoce. Mieszka w tobie Jezus, więc również inni na tym korzystają. Zanosisz innym Jezusa, a więc Bożą Obecność. Potrafisz kochać innych (zwłaszcza tych trudnych) nie swoją, ale boską miłością. Zanosisz im pokój, radość, łagodność. Promieniuje z ciebie miłość, która rozlewa się na innych. Stajesz się współpracownikiem Boga na ziemi i realnie poszerzasz Jego Królestwo.
Zobacz, ile dobrych owoców dla ciebie i dla innych przynosi twoje zjednoczenie z Bogiem. Pomyśl dziś, gdzie nie jesteś z Nim zjednoczony, gdzie coś przed Nim chowasz, gdzie uciekasz. Zastanów się, czy warto trwać w takim stanie, czy nie lepiej „trwać w Jego miłości”.
Bądź na bieżąco: